понеделник, 11 юни 2012 г.

Безпощаден отбор на Хърватия прегази Ирландия и оглави Група C

Хърватия тръгна по най-добрият на Европейското първенство в Полша и Украйна, като победи по категоричен начин Ирландия с 3:1. С два гола за тима на Славен Билич се отличи Марио Манджукич, а между тях се разписа и Никица Йелавич. Почетното попадение за ирландците бе дело на Шон Сейнт Леджър.

Билич остави извън стартовите единадесет основният реализатор на тима по време на квалификациите Едуардо. За сметка на това атаката на неговия тим бе предвождана от Никица Йелавич, който демонстрира чудесна форма в Евертън, и острието на Волфсбург Марио Манджукич. Ведран Чорлука, за когото имаше съмнения дали ще стартира мача, застана в центъра на отбраната, където си партнира с Гордън Шилденфелд.

Джовани Трапатони от своя страна пусна най-силния си състав. Излекуваният от своята травма Гивън застана под рамката, а пред него започнаха Ричард Дън и Джон О'Шей. Ейдън МакГийди и Деймън Дъф имаха задачата да пробиват по фланговете, докато в предни позиции ирландците разчитаха на изпитания тандем Кевин Дойл – Роби Кийн.

На мокрия терен на Градския стадион в Познан Хърватия започна вихрено първия си мач на Евро 2012 и поведе на Ирландия само след 3 минути игра. "Шахматистите" бързо натикаха съперника си в наказателното му поле и голът не закъсня. След продължително разиграване топката стигна до Сърна по десния фланг и почти от аутлинията капитанът на Хърватия центрира зад точката за изпълнение на дузпи. Марио Манджукич първоначално се подхлъзна, но все пак успя да нанесе удар с глава, а Шей Гивън се намеси неубедително и кълбото се оплете в долния му десен ъгъл.

Ирландците обаче отказаха да се предадат и в 19-ата минута изравниха резултата. Кевин Дойл бе повален отляво по атаката и Дъф центрира в наказателното поле. Топката отиде към далечната греда, където Ведран Чорлука не успя да опази Шон Сейнт Леджър и централният бранител от няколко метра разстреля Стипе Плетикоса.

Символичните гости можеха да възстановят преднината си още в следващата атака, когато страховит удар на Перишич по диагонала бе избит с мъка от Гивън.

Последваха няколко по-спокойни минути, които не минаха без интересни положения, но постепенно хърватите отново започнаха да затягат обръча пред вратата на Гивън. В 42-ата минута корнер отляво на тяхната врата бе изчистен право на крака на Лука Модрич, който стреля отдалеч. Стивън Уорд опита да изчисти топката, но я поднесе право на Никица Йелавич, който с елегнатно копване елиминира вратаря за 1:2.

Второто полувреме на срещата започна както и първото - с гол за играчите на Славен Билич. Перишич за пореден път направи каквото си иска с О'Шей, след което центрира към Манджукич. Играчът на Волфсбург стреля с глава към долния десен ъгъл на Гивън, който се разтегна, но не стигна до топката. Тя все пак срещна гредата, но след това се удари в главата на стража и се претърколи зад голлинията.

В 62-ата минута зрителите станаха свидетели на спорно положение. Роби Кийн овладя подаване пред Шилденфелд в наказателното поле и след контакт със защитника падна в наказателното поле. Куйперс бе категоричен, че дузпа няма, но няколко футболисти в зелено протестираха срещу решението.

След третия гол темпото в играта на Ирландия видимо спадна, което позволи на Хърватия да разиграва спокойно топката в продължителни периоди от времето.

В 77-ата минута играчите на Билич сътвориха чудесна атака. Манджукич свали една висока топка към Модрич, който с глава пусна надясно към Сърна. Капитанът върна към дъгата на наказателното поле, където съвсем сам бе оставен Иван Ракитич. Халфът стреля технично без подготовка, но ударът му премина на сантиметри покрай дясната греда на Гивън.

Тимът на Трапатони показа по-добра физическа форма и закономерно натисна в последните 10 минути. Тогава на терена на преден план излезе Кийт Андрюс, който пропусна редица изгодни възможности за своя тим. Халфът непрекъснато се оказваше играчът, който трябваше да завършва атаките на отбора си, но демонстрира почти уникално неумение пред гола.

В 85-ата минута пък Манджукич за момент притесни сериозно треньора си, след като падна лошо след въздушен сблъсък със Сейнт Леджър. В крайна сметка таранът се върна терена само за да бъде заменен няколко минути по-късно от Едуардо да Силва.

С успехът Хърватия оглави своята група "С" с 3 точки в своя актив, докато Италия и Испания остават зад нея с по една. Ирландия остана на последното 4-о място и затвърди предварителните прогнози, според които тимът ще бъде аутсайдерът в групата.