неделя, 10 юни 2012 г.

Шампионът Испания стартира с хикс срещу Италия

Действащият европейски шампион Испания стартира с равенство срещу Италия в един от най-интересните двубой от груповата фаза на европейското първенство в Полша и Украйна. Двубоят, който се игра пред препълнените трибуни на стадион „Гданск Арена“ завърши при резултат 1:1, а двата гола паднаха след почивката, в рамките на четири минути. Резервата Антониo Ди Натале откри след час игра, а Сеск Фабрегас оформи крайния резултат в 64-ата минута.

Двата тима започнаха открито мача, като още в първите десет минути успяха да застрашат противниковите врати. Давид Силва имаше добра възможност да стреля, но прати топката над вратата. Отговорът на „скуадра адзура“ дойде в 13-ата минута, когато Серхио Рамос спря непозволено Антонио Касано пред наказателното поле. Андреа Пирло стреля технично от фаула, но Касияс бе на мястото си и изби коженото кълбо.

Отборът на Испания, който започна мача без изявен централен нападател, изпитваше сериозни трудности при организиране на атаките си и най-вече при завършващия удар. Най-добрата възможност за „ла фурия“ дойде едва в последната минута на първата част, когато Иниеста получи топката на границата на наказателното поле и пробва да прехвърли Джанлуиджи Буфон. Коженото кълбо обаче прехвърли и вратата зад стража на Италия.

В ответната атака Италия също имаше своя шанс, когато след центиране отдясно, Тиаго Мота стреля опасно с глава, но Икер Касияс успя да отрази изстрела.

Началните минути на втората част бяха за тима на Испания, който владееше топката и диктуваше темпото на терена. Именно отборът на Висенте дел Боске създаде и първата чиста възможност за вторите 45 минути. Андрес Иниеста бе изведен отлично по лявото крило, навлезе към вратата и стреля мощно по диагонала, но след лек рикошет топката излезе в корнер.

В 52-ата минута Марио Балотели пропиля уникален шанс за Италия. След като открадна топката от Серхио Рамос, нападателят напреда абсолютно сам срещу Касияс, но позволи да бъде догонен от бранителя на Реал Мадрид, който му изби коженото кълбо. Именно този пропуск коства и мястото на Балотели на терена. Футболистът бе заменен на момента от Ди Натале.

Ходът на селекционера Чезаре Прандели се оказа безценен, като само няколко минути, след като се появи в игра, Антонио Ди Натале се отблагодари на треньора си с гол. Нападателят бе изведен очи в очи с Касияс и с удар от около 20 метра, в далечния ляв ъгъл на вратата, откри резултата. Извеждащият пас към Ди Натале бе на Андреа Пирло, а голът падна в 60-ата минута.

Европейският шампион обаче не се забави с отговора си и само четири минути по-късно нанесе своя удар. След прекрасно разиграване пред наказателното поле, Давид Да Силва пусна пас към Сеск Фабрегас, който с удар под плонжа на Буфон изравни.

Испания - Италия 1:1

Испания: 1. Касияс (к), 3. Пике, 15. Рамос, 17. Арбелоа, 18. Алба, 6. Иниеста, 8. Шави, 10. Фабрегас, 14. Алонсо, 16. Бускетс, 21. Силва

Италия: 1. Буфон (к), 2. Маджо, 3. Киелини, 19. Бонучи, 5. Мота, 8. Маркизио, 13. Джакерини, 16. Де Роси, 21. Пирло, 9. Балотели (11. Ди Натале 55'), 10. Касано

Стадион: „Гданск арена“, Украйна

Рефер: Виктор Касай (Унгария)

Източник: gong.bg